Tuesday June 18th 2019

Jaka konfiguracja do 3500 zł ?

Hobby kosztuje

Nie da się ukryć, że wszelki sprzęt związany z jakąkolwiek pasją jest dość kosztowny. Przecież  ludzie nie będą rezygnować ze swoich zainteresowań na rzecz budżetu, choć ten czasem wydaje się przerażający. Nie inaczej jest ze sprzętem komputerowym oraz cenami podzespołów, które przybierają abstrakcyjne wartości (przykładowo najmocniejszy model nowej serii RTX w najtańszej wersji kosztuje ok. 5000 zł!).  Trzeba przyznać, że dla młodej osoby takie wartości są dość niepokojące, dlatego postarałem się ułożyć konfigurację z jak najlepszym stosunkiem ceny do jakości.

Obudowa

Obudowa którą wybrałem to SilentiumPC Regnum RG4T. Jest to obecnie najtańszy model oferujący bok wykonany ze szkła hartowanego, a co najważniejsze tzw. „piwnicę” by móc łatwo poukładać kable w ten sposób, by nie gorszyły swoim widokiem. Osobiście bardzo polecam tą opcję.

Zasilacz

Zasilacz do tegoż zestawu to Thermaltake RGB w wersji 700w. Do tej konfiguracji to zdecydowanie nadmiar mocy, ale wybrałem go z myślą o rozbudowie komputera o mocniejsze podzespoły w przyszłości, a taki zapas watów z pewnością się przyda. Same oświetlenie to jedynie kwestia mego gustu i słabości do świecących elementów 😉

Płyta Główna

Moim wyborem w tej kwestii był model marki MSI a konkretnie PC Mate B350. Jest to tania płyta z 4 slotami na ram, działająca na socket’cie AM4. Prócz tego płyta jest bardzo elegancko wykonana i bardzo dobrze prezentuje się w obudowie.

Pamięć RAM

Najlepszy wybór to moim zdaniem RAM firmy HyperX w wersji 16GB o taktowaniu 3200MHz co jest nie bez znaczenia biorąc pod uwagę procesor, o którym za chwilę napiszę. Pamięć sprawuje się świetnie oraz również jak płyta główna jest bardzo elegancko wykonana.

Procesor

Nie bez powodu dobrałem płytę na socket’cie AM4 gdyż procesor, który wybrałem to Ryzen 5 2600. Jego wydajność w grach jak i wszelakich programach stoi na bardzo wysokim poziomie i w tej cenie nie ma lepszego wyboru.

Karta Graficzna

Czas na to na co większość czekała czyli GPU. Do tego zestawu dobrałem kartę GTX 1660 od MSI z seri Gaming X. Wydajność tej karty przewyższa GTX 1060 i również wizualnie jest bardzo dobrze wykonana i przede wszystkim solidna

Dyski

Z uwagi na budżet do obudowy wmontowałem mały dysk SSD o pojemności 240GB marki Kingston, na system oraz drobne programy, których pracę chcemy przyspieszyć oraz dysk HDD Toshiba P300 o pojemości 2Tb jako solidny bank danych.

Podsumowanie

Moje osobiste odczucia związane z tym zestawem są bardzo pozytywne. Komputer ten pozwala na granie w najnowsze tytuły na wysokich ustawieniach w rozdzielczości FullHD, a przy takim Wiedźminie 3, przy ustawieniach Uber, płynność utrzymuje się w stałych 60 FPS’ach co bardzo cieszy oko. Na kulturę pracy nie mogę narzekać. Szum wentylatorów ani razu nie dał mi o sobie znać w znaczący sposób i jest to kolejny plus dla tej konfiguracji.

Pages

Interesting Sites

    Archives